Mežu apsaimniekošana

Priedes AG: Kā pasargāt jaunaudzes no meža zvēriem

KĀ PASARGĀT JAUNAUDZES NO MEŽA ZVĒRIEM?

Tā kā ziema jau ir aiz loga un esi tikko attapies, ka pavasarī iestādītās ābelītes nav sagatavotas pret nelūgtiem viesiem no meža, tad šis ir pēdējais laiks, lai šo izdarītu.
Par piemājas dārziņa sagatavotību sezonām parasti ir pašsaprotams, bet vai zināji, ka arī jaunaudzes ir nepieciešams pasargāt?
Līdz ar briežu dzimtas dzīvnieku populācijas palielināšanos ir pieaudzis postījumu apmērs mežu jaunaudzēs.
Meža zvēriem ir cieņā jaunaudzes, lai ziemas periodā kompensētu uzturvielu trūkumu. Cieš egļu un priežu dzinumi, kā arī tiek bojāta koku miza, to nograužot vai rīvējot ragus.

#1 Var lietot repelentus | ĶĪMISKIE UN ORGANISKIE AIZSARGLĪDZEKĻI
Tirgū ir pieejami produkti, kas piešķir stādam nepatīkamu smaku un garšu. Izmanto šķidrumus, kuru smaka atgādina asins, naftas produktu vai jēlgumijas smaku. Ja rudenī veikti stādīšanas darbi, tad izsmidzināmos repelentus ieteicams lietot kociņiem pēc stādīšanas Septembrī vai Oktobrī.
Novembrī un Decembrī ieteicami ir pastas formā esošie repelenti, kas radīs nepatīkamu garšu dzīvnieka mutē. Tos nepieciešams uzklāt uz kociņu galotnēm ar otiņu vai cimdiem.
Līdzekļi ir jāuzklāj līdz termometra stabiņš nokrīt līdz 0 grādiem un sausos laika apstākļos.

#2 Aizsargspirāles | MEHĀNISKIE AIZSARGLĪDZEKĻI
Jaunajām priedītēm, kas jau ir paaugušās, atsevišķās vietās vairs nav skuju, atstājot brīvu piekļuvi kociņa mizai. Lai pasargātu koku stumbrus no postījumiem, iespējams izmantot aizsargspirāles. Tām ir caurumi, kas ļauj stumbram elpot. Ilgtermiņā, šādu aizsardzības līdzekli nav nepieciešams noņemt, tā kā spirāle padodas kokam augot.

#3 Nemazgāta aitas vilna | MEHĀNISKIE AIZSARGLĪDZEKĻI
Ja platība nav pārāk liela, uz kociņa galotnes iespējams uztīt nemazgātu aitas vilnu. Šādu aizsardzības metodi iespējams veikt arī ziemas laikā. Šajā gadījumi dzīvniekus atbaidīs vilnas specifiskā smaka. Dubultai aizsardzībai aitas vilnu var apsmidzināt ar repelentu, kas labi absorbēsies vilnā.

#4 Aizsargsieti un cilindri | MEHĀNISKIE AIZSARGLĪDZEKĻI
Praksē tiek pielietoti dažādi aizsargsieti. Te nu gan arī var ļaut vaļu iztēlei un izmantot saimniecībā esošus materiālus, piemēram, plastikāta vai armējošais stikla šķiedras siets. Taču ieteicams novērot dabā efektivitāti un vai meža iemītnieki necenšas sietus un žogus novilkt, nostumt, nobīdīt nost. Tomēr šī nebūs ekonomiski izdevīgākā metode plašāku teritoriju aizsardzībai.

#5 Mežsaimnieciskās metodes | MEHĀNISKIE AIZSARGLĪDZEKĻI
Var veidot “pielūžņojumu” jaunaudzes kopšanas laikā, nolaužot ātraudzīgo sugu krūšu augstumā, piemēram apsi, tādejādi padarot jaunaudzi grūti caurejamu. Kā arī, ir iespējams saglabāt līdz 2 metrus augstas pameža koku un krūmu sugas (pīlādži, kārkli, ozoli, oši, liepas, kļavas u. c), kas netraucē mērķa sugas koku augšanai.
 
 

Radušies papildu jautājumi?

Nopietnu lēmumu pieņemšanai ir svarīgi, lai būtu skaidras
atbildes
uz visiem jautājumiem.

Esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus Tavam sirdsmieram!

Biežāk uzdotie jautājumi