
Kas ir mežu apsaimniekošanas plāns?
Kas tas ir un kāda ir tā nozīme meža ekoloģiskās un ekonomiskās vērtības celšanā?
Meža apsaimniekošanas plāns ir ciklisks process un darbību kopums, kas spēj sniegt lieliskus rezultātus meža īpašuma ekoloģiskās un ekonomiskās vērtības celšanā. Meža īpašnieka interesēs ir veikt meža apsaimniekošanas darbus plānveidīgi un kalpo kā vadlīnijas meža ilgtermiņa attīstīšanā.Plāna būtība ir fiksēt veicamos darbus un pasākumus, kā arī to izpildes grafiku.
Jāteic, ka apsaimniekošanas plāns nav gluži plānotājs, mēnesim – tas ir plāns, kas tiek sastādīts ilgtermiņa aktivitātēm.
Meža apsaimniekošanas plānā veicamie darbi tiek plānoti saskaņā ar meža dzīves cikla posmiem:
Meža stādīšana; jaunaudze; vidēja vecuma mežs; pieaudzis mežs. Katrā posmā paredzot atbilstošas mežsaimnieciskās darbības - sākot no meža stādīšanas, agrotehniskajai kopšanai, līdz pat jaunaudžu kopšanai un meža izstrādei.Ja rodas jautājums – kur tad šāds plāns veido ekonomiskās vērtības celšanos? Tad atbilde ir tieši pašā plānošanas būtībā. Protams, kad ir pienācis laiks “novākt ražu”, izstrādes darbus ir jāveic plānveidīgi, veicot izstrādi pēc nepieciešamības un saskaņā ar vēlamo mērķi, ka arī ne mazāk svarīgi – saskaņā ar iespējamajiem risinājumiem meža apsaimniekošanā:
- Ja mērķis ir iegūt koksni – tiek pielietotas kailcirtes jeb atjaunošanas cirtes un izlases cirtes;
- meža audzes kvalitātes uzlabošanai - sanitārās cirtes, rekonstruktīvās cirtes un krājas kopšanas cirtes.